Pomoć i upute

Vođenje PZS-a u uredu/knjigovodstvu

[block id=”3179″]

Ukoliko ne stignete voditi knjigu Prometa i zaključnog stanja u objektu, taj dio posla možete prebaciti u ured ili ga prepustiti knjigovodstvenom servisu. U programu imate mogućnost slanja i primanja podataka, koji je automatiziran. Da bi mogli povezati ta dva računala (kasu i uredsko/knjigovodstvo) potrebno je podesiti program na sljedeći način (samo prvi puta):

  1. kontaktirati nas da vam otvorimo Vaš naziv na serveru (inače prijenosi neće raditi)
  2. podesiti od nas dobivene podatke u programu (Šifarnici i postavke – Email i Ftp) – Mapu kase i Broj kase – ovo na oba računala – na računalu kase i u uredu/knjigovodstvu
  3. SAMO ZA RAČUNALO U UREDU/KNJIGOVODSTVU – pod Raznim parametrima u Šifarnicima Dozvoliti primanje gotovinskih računa – ovo se smije i potrebno je odraditi SAMO na računalu u uredu/knjigovodstvu!
  4. Zatvoriti program i ponovo ga pokrenuti

Nakon toga na računalu kase da biste poslali podatke na drugo računalo (ured/knjigovodstvo) otvorite knjigu Prometa i zaključnog stanja i stisnite tipku Šalji podatke. Program traži potvrdu slanja i to je sve.

Na računalu u uredu/knjigovodstvu otvorite knjigu Prometa i zaključnog stanja i odaberite Primi podatke i potvrdite. To je sve.

 

Šta se događa kada na kasi stisnete tipku Šalji podatke?

  • program priredi podatke za slanje i to: gotovinske račune kase, cjenik, porezne grupe, normativ, skupine, ulaze roba na skladište, knjigu prometa i zaključnog stanja
  • šalje jednu po jednu cjelinu na server

Šta se događa kada stisnete tipku Primi podatke?

  • program sa servera skida jednu po jednu pripremljenu cjelinu koju je poslala kasa i lokalno NEPOVRATNO BRIŠE STARE PODATKE te donosi nove koji su poslani sa kase

Zašto se samo na računalu u knjigovodstvu dozvoljava primanje gotovinskih računa?

  • da bi se mogla formirati stanja u knjizi Prometa i zaključnog stanja potrebno je imati sve podatke na jednom mjestu, pa tako i podatke gotovinskih računa kase, koji čine IZLAZ robe u zadanom periodu.
  • ako ne uključimo tu mogućnost u Šifarnicima na uredskom/knjigovodstvenom računalu nećemo primiti podatke izlaza pa samim time nećemo moći ponovno formirati stanja u knjizi.
  • ako bi pak na računalu Kase uključili tu mogućnost, onda bi se podaci gotovinskih računa iz knjigovodstva prenijeli na računalo Kase, a samim time i NEPOVRATNO OBRISALI SVE RAČUNE KOJI SE NALAZE U KASI, pa se to ne smije tamo uključiti.

Pojašnjenje – primjer rada sa Isključenom mogućnošću primanja gotovinskih računa na računalu Kase – OVAKO MORA BITI:

  • Na računalu kase smo izdavali račune, te došli do broja 10.
  • Nakon toga smo slali podatke na računalo u uredu/knjigovodstvu. Knjigovodstvo sada ima sve podatke i račune do broja 10. U međuvremenu mi radimo na kasi dalje i stigli smo do računa broj 15.
  • Primamo podatke, prenose se Cjenici, Prometi i ulazi roba, normativi, porezne grupe.
  • sve je u redu, nastavljamo sa normalnim radom..

Pojašnjenje – primjer rada sa Uključenom mogućnošću primanja gotovinskih računa na računalu Kase – OVAKO NE SMIJE BITI:

  • Na računalu kase smo izdavali račune, te došli do broja 10.
  • Nakon toga smo slali podatke na računalo u uredu/knjigovodstvu. Knjigovodstvo sada ima sve podatke i račune do broja 10. U međuvremenu mi radimo na kasi dalje i stigli smo do računa broj 15.
  • Primamo podatke, prenose se Cjenici, Prometi i ulazi roba, normativi, porezne grupe I PODACI RAČUNA.
  • Ulazimo u kasu, IZGUBILI SMO NEPOVRATNO RAČUNE OD 10-15, JER SMO PRIMILI STARE RAČUNE IZ UREDA/KNJIGOVODSTVA…
  • DAKLE, NA RAČUNALU KASE NE UKLJUČUJTE PRIMANJE GOTOVINSKIH RAČUNA! TO SE UKLJUČUJE SAMO NA RAČUNALU U UREDU/KNJIGOVODSTVU!

[block id=”3179″]

Related Posts